תשע"א - היינו בכיתה ד'

 

 יום שני, 7 בפברואר 2011

הורים וילדים יקרים!

  מחצית א' הסתיימה וחלפה לה וכבר אנו עם פנינו למחצית ב'.

  נקווה למחצית פורה, מאחדת ומלכדת. מחצית בה נגיע להישגיים לימודיים וחברתיים ראויים יותר.

אנו נמצאים בפיתחו של חודש אדר ובו אנו מצווים להיות בשמחה, לראות את החיובי שבכל דבר (גם אם לפעמים זה קצת קשה) ולשמוח בכל הניתן לנו. "מי שנכנס אדר מרבין בשמחה". נאמר כי המקפיד להיות שמח בחודש אדר, השמחה תהיה חלק בלתי נפרד ממנו ומסביבתו בכל ששת החודשים הבאים (עד חודש אב, חורבן בית מקדשנו). שווה לנסות, נוכל רק להרוויח מכך.

והנה תמצית מאשר עבר עלינו מאז האיגרת האחרונה.

כישורי שפה: סיימנו את הקריאה ואת הפעילות הנילוות לכך בספר ''פצפונת ואנטון''. הילדים שוחחו ודנו בנושאים שהעלנו בעקבות הקריאה, כגון: נאמנות, אחריות, עזרה לחבר, רגשות וכל זאת בכתב ובע"פ. אנו ממשיכים לעבוד על סוגי טקסטים שונים, טקסטים מדעיים וסיפוריים, תיהלוך הטקסט, הפקת משמעות מהטקסט, כתיבת טקסט ,(התחלנו בפצפונת ואנטון), כשהדגש הוא תוכן, מבנה ותקינות לשונית - הבעה.

בימים הקרובים נתחיל לעסוק במבנה של טקסט דיווח והילדים יתנסו בכתיבה של טקסטים מסוגים אלו. את סיום עבודתנו על טקסטים מפעילים (כתיבת הוראות) הגשנו לכם ההורים ,את חוברת המתכונים של ילדי כיתה ד'1 ,כמתנת יום המשפחה לשנת 2011. מקווה שהתרשמתם ונהנתם ממתכוני החוברת.

תנ"ך: סיימנו את ספר יהושע וכיבוש ארץ ישראל בהנהגתו. עבדנו על נושא המנהיגות - מנהיגים - מנהיג. הכישורים הנדרשים לכך וסוגי המנהיגים השונים. בימים אלה אנו מתחילים לעבוד על ספר שופטים והקורות את עם ישראל לאחר מות יהושע. מיקומו והמבנה של ספר שופטים בתנ"ך והנוסחה שמלווה אותנו לאורך ספר שופטים.

מולדת: אנו ממשיכים להכיר את גווניה השונים של העיר ת"א. במסגרת זו יצאנו בתאריך 26.01.11 לביקור וסיור מקסים, בתחנה הישנה המחודשת ובשכונת נוה צדק, בלווית איציק המדריך. הילדים התנהגו יפה ושיתפו פעולה. תודות להורים המלווים שהתייגסו ובאו לסיור (תמונות מצורפות באתר).

ג"ג: אנו עובדים על נושא המפות השטוחות ועל קנה המידה המותאם לכל מפה.

מפתח הל"ב - בשיעורי חינוך, עסקנו במהלך חודש כסלו בנושא ניהול קונפליקטים, בחודש שבט עסקנו בנושא אחריות: אחריות אישית ואחריות חברתית. האחריות לשמירת הטבע, מיחזור ,חיסכון במים. במסגרת אחריות חברתית, כתתנו אמונה על איסוף הבקבוקים והפחיות בקמפוס ועל העברתם לפחי המחזור. כמו כן גולת הכותרת של חודש "האחריות" היה בתאריך 16.01.11, כאשר נסענו למעון לקשישים והופענו בפניהם. נושא ההופעה היה ט"ו בשבט.לאחר ההופעה יצאנו איתם לגינה ונטענו עצים ושיחים בשיתופה של עיריית ת"א. הילדים קיבלו מחמאות ובקשה לפגישות נוספות. (תמונות מהאירוע באתר).תודות להורים שהצטרפו לפעילות ובראשם דפנה, אמו של איתמר לוי, אשר ניצחה על האירוע.

במסגרת האחריות האישית, הילדים שיחקו בגמד ענק ועליי לציין שהמשחק היה מוצלח. הילדים שיתפו פעולה וגילו אחריות אישית ומחוייבות למשחק. המטרה הייתה לכבד ולהעניק אחד לשני,לחשוב גם על רגשות האחר.

במסגרת הקמפוס בביה"ס הילדים עברו וחוו פעילות מדעית "ירוקה" בהנחיית צוות מורות מדעים.

ב-10.1.11, יצאנו למופע של להקת "מיומנה", בבית "מיומנה" ביפו. המופע היה מקסים ומעורר (תמונות מצורפות באתר).

בתאריך 20.12.10, מייקל מורגרף, אבא של אדי, הרצה לנו על מקצועו כאוסטופט. בהרצאה הסביר מייקל לילדים על מבנה השלד, על תפקידם של העצמות בליווי הדגמות ובעזרת תמונות. רוב תודות לך מייקל על הסבלנות הרבה שגילית.

השבוע מוכרז כ"שבוע האינטרנט הבטוח", במהלכו נעבוד על הנושאים: הרגלי הגלישה ברשת, בעיתיות החשיפה ברשת, דילמות חברתיות ברשת האינטרנט, גיבוש אמנה חברתית, שיח בצ'אט ופרטים מזהים במילוי שאלון פרטים ברשת.

 

רישמו לפניכם:

בתאריך 10.02.11, נצא למוזיאון הילדים בחולון - לחוות את המיצג הפעיל "דיאלוג בחשכה". פעילות שנדחתה מחנוכה.

בתאריך ה-03.03.11, נצא בע"ה לטיול שנתי לסטף ולמערת הנטיפים.

 

עד כאן להפעם,

בברכת חודשי אדר (א' וב') עליזים ושמחים.

 

שלכם תמיד,

רונית בר-עד.

 

 

יום ראשון, 19 בדצמבר 2010

הורים ותלמידים יקרים!                                                                                    

השבוע חזרנו מחופשת החנוכה, רעננים ומלאי מוטיבציה להמשך הלמידה והעשיה המרובה. וכעת, קצת על מה שעברנו עד כה.

כישורי שפה: הילדים קראו כולם כאחד, את הספר פצפונת ואנטון מאת אריך קסטנר.בימים אלו אנו נעבוד על פרק מסוים מתוך הספר. מטלות כתיבה שונות יוטלו על הילדים. התחלנו לעבוד על תיהלוך טקסט. בטקסטים מידעיים וסיפוריים. בלשון נבחנו על פעלים, זמנים, גופים ושורשים, על אותיות אית"ן ועל טקסטים מפעילים.

תנ"ך: הגענו לפרק י' בו העם ויהושע נלחמים נגת חמשת מלכי האמות וזאת לאחר שסיימו לכבוש את יריחו ואת העי וחתמו הסכם שלום עם הגבעונים הערמומים. ביום חמישי, 23.12.10 יתקיים מבחן מסכם על הפרקים הנלמדים. תקצירים ינתנו לילדים לחזרה קלה ונהירה יותר.

ג"ג: אנו עוסקים בלמודי האטלס והגלובוס.

מולדת:אנו ממשיכים להכיר את העיר ת"א על שכונותיה, גווניה והשרותים שהעיר מספקת לתושביה.

ברצוני להודות לאבי קליין, אביה של דניאל שהעביר לנו שיעור ברפואה סינית ודיקור. השיעור עניין ושלהב את התלמידים שהתנסו בדיקור על פרי הדר. תמונות מצורפות באתר הכיתה.

אב נוסף שהתנדב להעביר לנו שיעור הוא רפי קישון, אביה של גאיה. רפי העביר שיעור ברפואת חיות (וטרינריה) דוגמן הבית היה כלבה של ניה ששימש ברצון מודל חי ונושם. הילדים התלהבו מהפרטים והסיפורים המשעשעים שרפי סיפר לנו בכיתה בליווי ממצאים שונים (תמונות מצורפות באתר).

יום זכויות הילד המצויין בעולם ב-20 בנובמבר צווין גם אצלינו בכיתה ובבית הספר. בכיתה נערכה פעילות ע"י חניכי תנועת צופי ת"א. הילדים קיבלו עותק של האמנה, חתמו עליה ובכך הסכימו להתחייב לקיומה. האמנה מהווה התחייבות הדדית בין הילדים והנוער לבין הרשות המקומית בה הם חיים. העתק מהאמנה תלויה בכיתה (תמונות מצורפות באתר).

ב-17.11 התכנסנו בחדר התזמורות למפגש מוסיקלי בתוכנית מפתח בנושא "פיסאטה ספרדית".

ב-23.11 התקיים מפגש עם הסופרת אורנה מורג. הילדים הכינו שאלות אותן שאלו במפגש שנערך בספריית ביה"ס.

ב-25.11 יצאנו להצגת תיאטרון "הקסם של אורנה". ההצגה מקרבת את הילדים אל עולם התיאטרון. הילדים חשים בדרך חוייתית את חשיבוה של התרבות והאמנות בחיינו ואל מולם עולם החומר. עלילת ההצגה, הומאז' לסיפורה האישי של אורנה פורת. תודות לאבות שהתנדבו וליוו אותנו להצגה.

ב-2.12, נר ראשון של חנוכה חגגנו עם סופגניות ויצרנו חנוכיות מדהימות, בפעילות נהדרת שארגנו איה, אמו של אסא, ויקי אמה של מאיה י. ונורית אמו של אמרי, כל הכבוד על היוזמה וההתארגנות שלכן ,אמהות יקרות! (תמונות מצורפות באתר).

מספר הודעות קצרות:

ביום חמישי, 23.12.10, יתקיים מבחן בתנ"ך.

חוברות לשון והבעה יבדקו גם כן ביום זה (הזדמנות להשלים משימות למי ששכח ודילג חו''ח).

בתאריכים - 27/28.12.10, יתקיימו ימי הורים. ההזמנות תישלחנה השבוע.

עד כאן להפעם,

שלכם תמיד,

רונית בר-עד .

 

 

יום רביעי, 3 בנובמבר 2010

הורים וילדים יקרים,

לפניכם מספר עדכונים וחדשות .
 
בבחירות שנערכו בכיתה נבחרו :
למועצת התלמידים: עדן לפיד ומאיה שטרייכמן. ברכותינו, אין לי ספק שהם ייצגו את כיתתנו בכבוד .
לועדת תרבות: איתמר לוי, עלמה בן נבט ומאיה ישראל-חדד .
לועדת ייעוץ: סייפן בלימר ולולו פיצחדזה .
הילדים נבחרו ברוב קולות ,בבחירות  שנעשו באופן דמוקרטי ובחשאיות .
 
ביום ב' 18.10.2010, הילדים הפעילו את ההפסקה הפעילה בחממה. הילדים חולקו לקבוצות עבודה על פי שיקול דעתי וזאת כדי ליצור הכירויות מעמיקות יותר עם חבריהם לכיתה. שיתוף הפעולה, אופן ההכנה והביצוע ראויים לברכות. פעילות זו זימנה לנו עוד שיעור חשוב במעורבות חברתית תורמת ונתרמת. זו ההפעלה הראשונה שלהם השנה כבוגרי החממה. ההצלחה והשמחה היו גדולים. (תמונות מהפעילות באתר הכיתה) כל הכבוד לכם, ילדים שלי !
 
במסגרות שיעורי השפה אנו ממשיכים לעבוד על נושא כולנו ביחד וכל אחד לחוד, השונות בינינו, הזכות לכבוד והחובה לכבד וקבלת השונה .
 
ב-26.10.2010, נערך מפגש עם ועד הכיתה. המפגש היה פורה ונתקבלו החלטות שבהן תעודכנו בהמשך .
 
לתשומת ליבכם :
ביום שני, 01.11.2010, נערך מבחן בג"ג .
ביום שני, 08.11.2010, יערך מבחן בלשון .
 
תודות לועד ההורים שטרחו והגיעו לפגישה .
 
עד כאן להפעם ,
שלכם תמיד ,
רונית בר-עד .

 

 

יום ראשון, 17 באוקטובר 2010

הורים וילדים יקרים

מזה כשבועיים החגים מאחורינו ואיתם החופשות. נכנסו לשיגרה וללמידה רציפה ,מהנה ומלאת מוטיבציה . והרי לפניכם סקירה על הנעשה אצלנו בכיתה ובביה"ס :

החודש במסגרת "מפתח הלב" אנו עובדים על מעוברות חברתית, מהי דמוקרטיה, כיצד אנו בוחרים, ומי מתאים להיבחר, וזאת לקראת הבחירות הקרובות למועצת התלמידים, בשילוב עם יום השנה לרצח יצחק רבין ז"ל. בכיתה שוחחנו ולמדנו על התהליכים הנ"ל ובמסגרת זאת, שקל כל אחד מהתלמידים אם ברצונו להגיש את מועמדותו למועצה. הילדים התבקשו להכין מצע אותו עליהם להציג בפני הכיתה. ביום שני הקרוב, יתקיימו בחירות חשאיות על פי עקרונות הדמוקרטיה לנציגות הנוכחית. בהצלחה לכל מגישי המועמדות .

בימי ראשון, אסתי יועצת ביה"ס נכנסת לשיעור בנושא כישורי חיים, כאשר הנושאים אותם ידונו בכיתה הינם, המעבר לקמפוס, על מגוון השלכותיו כגון: רגשות, אחריות, עמידה במשימות האישיות והכיתתיות וכדומה .

במסגרת שיעורי שפה ינתן השנה דגש לתחום זה, על פי היעדים והדרישות של משרד החינוך כגון: הרחבת אוצר המילים והבעה בעל פה ובכתב, הפקת משמעויות מטקסטים שונים (טקסט ספרותי, טקסט מידעי, שיר, משל ועוד) וקידום תהליכי הכתיבה כגון משימות כתיבה ארוכות טווח .

בשיעורי תנ"ך התחלנו את ספר יהושע. נלמד מי הוא מנהיג ומהן התכונות הנדרשות לכך, הפרידה ממשה, מנהיגותו של יהושע, ותהליך כיבוש הארץ .

במולדת - נפגשנו ונמשיך לפגוש את העיר ת"א על גווניה, מוסדותיה וכו', היכרות שתימשך במהלך השנה .

בג"ג - למדנו להכיר מיהו הקרטוגרף וההבדל בין המפות העתיקות לאלה של ימינו, המפות המודרניות .

ביום רביעי, 20.10.2010, יערך טקס ליום השנה ה-15 לרצח יצחק רבין ז"ל, לקראת יום זה אנו עוסקים בכיתה על ערך הסבלנות והסובלנות, ועל דמותו ופועלו לאורך השנים .

יש להגיע ביום זה עם   חולצות פולו לבנות.

ביום זה גם יערך צילום כיתתי, עדכני לאתר הכיתה בביה"ס .

ביום שני הקרוב, 18.10.2010, הכיתה תערוך הפסקה פעילה בחטיבה הצעירה. הילדים חולקו לקבוצות אקראיות ותענוג היה לראות כיצד הם משתפים בפעולה. לעיתים תוך חלוקי דעות לגיטימיים, כאשר עקרונות הדמוקרטיה מיושמים גם בתהליך זה .

הורים אשר טרם הסדירו את תשלומי ביה"ס מתבקשים לעשות זאת במהרה. ע"י שליחת הסכות המעטפה סגורה ועליה שם הילד .

  בקשה לי אליכם ההורים - אנא הושיטו יד במידת הצורך להתארגנות הילדים ליום הלימודים ובמשימות הנדרשות מהם. יש לחזק את הרגלי הלמידה והמחויבות האישית.

עד כאן להפעם ,

שלכם תמיד , רונית בר-עד

 

 


תשרי תשע"א

 

הורים וילדים יקרים !

ברצוני לפתוח בשירו הנפלא של יחיאל מוהר :

 

אני מקווה שאתה שומע .

אני יודע

שאין בזה הרבה ממש כך :

אמרו לי .

בכל זאת אני רוצה עוד פעם

לקוות לזה

        שאתה שומע איך אני מקווה .

        תקוותי מחכה כמו אילה .

         היה זהיר, אל תחבקנה .

        ניפוץ זרד אחד ואיננה .

        היהיה לנו כוח

        לעוד התחלה ?

אני תקווה .

 

 

אנו בפתחן של שנת לימודים ושנה עברית חדשה, כולי מלאת תקווה וציפייה ,

לשנה טובה ומתוקה כדבש ,

שישאו עצינו פריים ושדותינו ירוו מים ,

שיהמה ביתנו אדם, ויהא צעדנו איתן .

שהאוויר יתמלא משק כנפי תקווה

לשנת שלום, תנופה, התחדשות ואהבה .

שתהא שנת למידה פורייה ומהנה .

  נחזור מחופשתנו במשנה מרץ , ביום ראשון  03.10.10.

 

שלכם תמיד ,

רונית בר-עד .

 

רחוב לויד ג'ורג' 2, תל-אביב. ת.ד. 14141, מיקוד: 61141. טלפון: 03-5603110, פקס: 03-5661371